flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46


 

Як ознайомитись із судовим рішенням.


    Відкрий доступ до судових рішень є одним з принципів, який забезпечує прозорість діяльності судової влади, а також сприяє однаковому застосуванню законодавства.
    З метою впровадження цього принципу в життя 22 грудня 2005 року прийнято Закон України «Про доступ до судових рішень». Відкритість судових рішень, відповідно до статті 2 Закону, забезпечується такими способами:
1) проголошенням судового рішення в залі судового засідання;
2) забезпеченням доступу до матеріалів справи та наданням копії рішення;
3) оприлюдненням судових рішень у мережі інтернет;
4) публікацією текстів судових рішень у друкованих виданнях.


    Широка відкритість судових рішень потрібна хоча б з таких міркувань:
•    Процесуальне законодавство однією з підстав для оскарження судових рішень визначило наявність неоднакового застосування судами одного й того ж закону. Неоднакове застосування можна виявити лише при вивченні відповідних текстів судових рішень.
•    Судові рішення є цінним джерелом інформації для правників та інших учасників судового процесу. Можливість вивчати практику судів вищого чи навіть того самого рівня полегшує суддям вирішення подібних справ. Знаючи судову практику з того чи іншого питання, можна передбачити, яким буде рішення у подібній справі.
•    Відкритість судових рішень повинна стримувати суддів від відвертих зловживань. Знаючи, що «замовне» рішення може легко стати темою громадського розголосу, судця не наважиться у рішенні чорне називати білим, а біле чорним.

    Як проголошують судове рішення?

    Принцип публічного проголошення рішення у залі судового засідання після закінчення розгляду справи закріплено у статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також усіх українських процесуальних кодексах.
    Після виходу суду з нарадчої кімнати головуючий зачитує текст судового рішення. Під час проголошення рішення зазвичай присутні як особи, які беруть участь у справі, так і громадськість у залі судового засідання.
    Інколи судові рішення можуть бути проголошені і в прямому ефірі телебачення, як це було у справі про визнання неправомірними дій Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів повторного голосування з виборів Президента України та складання протоколу про результати повторного голосування з виборів Президента України від 24 листопада 2004 р., яку розглядав Верховний Суд України. Але це поки що, мабуть, єдиний випадок у сучасній історії України.

    Судове рішення в адміністративній справі, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Однак, якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення. Рішення проголошується повністю, але, як і в цивільному судочинстві, у разі складності справи можуть бути проголошені лише вступна та резолютивна частини постанови суду. Після цього головуючий роз'яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження.

    Як і хто може отримати доступ до матеріалів справи та копію судового рішення?

    Письмовою інформацією щодо результатів розгляду справи, що надається особі, є також копія судового рішення. Таку копію, засвідчену печаткою суду, мають право отримати особи, які Відповідно до Закону      брали участь у справі (зазвичай це сторони, треті особи, їхні представники). Особи, які не брали  участі у справі, також мають право на копію судового рішення, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків. Крім того, усім зазначеним особам апарат суду зобов'язаний забезпечити можливість ознайомись  в суді з матеріалами справи, серед яких є й судове рішення.
    Особи, які беруть участь у справі, мають право одержати копію судового рішення у справі в порядку, встановленому процесуальним законом.

    Особи, які беруть участь в адміністративній справі, можуть отримати в суді копію постанови чи ухвали суду у будь-який час після їх прийняття. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні.

    Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право на доступ до судового рішення за правилами Закону України «Про доступ до судових рішень». Такі особи можуть ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі лише у разі, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків.
    Вони можуть вимагати від апарату суду забезпечити:
1) доступ до матеріалів справи;
2) ознайомлення з судовим рішенням у повному обсязі;
3) отримання копії рішення, що виготовлена апаратом суду;
4) виготовлення копії рішення самостійно за допомогою власних технічних засобів в приміщенні суду.
    Для реалізації одного чи декількох з цих прав особі потрібно звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою, яка повинна містити обґрунтування, чому судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод чи інтересів.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   - - - - - - - - - - - - - - - -