flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Одноразова грошова допомога рідним військового: зміни до постанов Кабміну

15 липня 2024, 17:12
 

Уряд ухвалив постанову №714, яка вносить зміни до постанов №975 та №168 щодо виплати ОГД, привівши свої нормативно-правові акти у відповідність до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Відповідне рішення Кабмін ухвалив 18 червня. Про це нагадали у громадській організації “Юридична сотня”.

Так, у новій редакції було викладено постанову від 25 грудня 2013 року №975, якою затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Зокрема, було визначено, що військовослужбовець, військовозобов’язаний або резервіст, призваний на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, має право скласти в письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату ОГД особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки їм у відсотках.

При цьому незалежно від змісту особистого розпорядження право на призначення та отримання ОГД мають його:

  • малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти;
  • непрацездатна вдова (вдівець);
  • непрацездатні батьки.

Йдеться про 50 відсотків частки, яка належала б кожному з них у разі призначення і виплати ОГД за відсутності особистого розпорядження.

За відсутності особистого розпорядження або наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру ОГД право на допомогу (її частку) у рівних частках мають:

  • діти, зокрема усиновлені, зачаті за життя загиблого та народжені після його смерті, а також діти, стосовно яких загиблого за життя було позбавлено батьківських прав;
  • вдова (вдівець);
  • батьки або усиновлювачі загиблого, якщо вони не були позбавлені батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на момент загибелі;
  • онуки загиблого, якщо на момент загибелі їхні батьки загинули або померли;
  • жінка (чоловік), з якою (яким) загибла особа проживали однією сім’єю, але не перебували в шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови, що цей факт встановлено рішенням суду;
  • утриманці загиблого, визначені відповідно до закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Постанова забороняє відмову від отримання ОГД від імені дітей загиблих, а також недієздатних осіб і осіб з обмеженою дієздатністю.

ОГД виплачується у разі загибелі чи смерті внаслідок поранення, яке сталося протягом року.

Якщо після первинного встановлення інвалідності під час переогляду встановлено вищу групу інвалідності або змінено її причинний зв’язок, виплата буде здійснюватися з урахуванням раніше виплачених сум. Тобто скасовано обмеження на виплату допомоги протягом двох років після первинного встановлення інвалідності.

Це ж стосується і випадків зміни ступеня втрати працездатності або його причинного зв’язку, а також коли після первинного огляду встановлюється інвалідність.

Також внесено зміни до ПКМУ №168, згідно з якими розмір допомоги в разі загибелі військовослужбовця під час воєнного стану не може бути менше 15 млн грн. Допомога виплачується особам, зазначеним в особистому розпорядженні загиблого.

Якщо немає особистого розпорядження або воно не охоплює всю суму допомоги, право на отримання частки допомоги мають особи, визначені в законодавстві.

Громадяни росії або білорусі, особи, які постійно проживають там, та засуджені за державну зраду, колаборацію чи пособництво державі-агресору, не мають права на ОГД.

Постанова набрала чинності.

Джерело: Юридичний факт