Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду у справі № 712/10118/22 сформулював правовий висновок щодо правомірності примусового відчуження транспортного засобу у фізичної особи під час дії парвового режиму воєнного стану.
КЦС ВС зазначив, що досліджені судами попередніх інстанцій докази свідчать про дотримання визначеної законодавством процедури примусового відчуження транспортного засобу: прийняття відповідного рішення органом місцевої влади, складання акта, який засвідчив обставини і факт примусового відчуження, проведення оцінки транспортного засобу.
КЦС ВС вказав, що втручання у права має відповідати вимогам співмірності.
Співмірність означає, що характер та обсяг втручання держави у права має бути не самоціллю, а засобом для захисту необхідного суспільного блага.
Таке тлумачення не повинно бути самоціллю, воно має бути необхідним - безальтернативним та достатнім - а не надмірним.
Таким чином, можна зазначити, що лише при дотриманні всіх критеріїв трискладового тесту можна визнати втручання держави у права пропорційним, а відтак правомірним, справедливим та виправданим.
У свою чергу, з позиції ЄСПЛ, суд повинен відповідно до принципу індивідуального підходу в кожному випадку конкретно вирішувати питання пропорційності з урахуванням контекстуальних обставин справи. В одному випадку обмеження є пропорційним, а в іншому - те саме обмеження пропорційним не вважатиметься.
Верховний Суд вважає, що втручання у право власності позивача переслідувало легітимну мету та було пропорційним у співвідношенні до суспільних інтересів.
З повним текстом постанови КЦС у зазначеній справі можна ознайомитися за цим посиланням.