Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддям розповіли про розслідування злочинів у США.
Суди США, обираючи запобіжний захід, у переважній більшості випадків застосовують заставу та засоби електронного контролю за підозрюваними.
Як повідомили у прес-службі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, про це розповів суддя магістрату США Джон О’Салліван під час навчального візиту до США представників судових установ України, прокурорів та викладачів Національної академії прокуратури, організованого за сприяння Програми реформування кримінального судочинства та боротьби з корупцією в Україні.
Українська делегація отримала можливість особисто спостерігати за ходом судових слухань у кримінальних справах, поспілкуватися з досвідченими прокурорами та суддями як на федеральному рівні, так і на рівні штату.
Так, під час зустрічі в Окружному суді суддя магістрату США Дж.О’Салліван розповів про процедуру обрання запобіжного заходу у справах про федеральні злочини, зокрема зазначивши, що тримання під вартою застосовується лише в окремих випадках, натомість більш поширеним запобіжним заходом є застава. При цьому, надзвичайно ефективною, за його словами, є практика використання засобів електронного контролю за підозрюваними.
Також учасники делегації зустрілися з представником служби досудових послуг, який роз’яснив функції цієї служби. Так, основним завданням цієї установи є підготовка досудового звіту для судді щодо особи, стосовно якої вирішується питання про обрання запобіжного заходу. Такий звіт складається співробітниками служби протягом кількох годин з моменту затримання особи та містить певні відомості, що характеризують її.
У рамках візиту відбулася зустріч з Головним адміністративним суддею судів графства Дейд Нушин Сейфай. Інформуючи про організацію судової системи, вона звернула увагу на особливості функціонування спеціалізованих судів, системи розподілу справ, чергування суддів. Так, у США діє спеціалізований суд, до повноважень якого належить вирішення питання щодо направлення особи на лікування від алкогольної чи наркотичної залежності. Такі заходи є альтернативою кримінальній відповідальності, а діяльність суду спрямована на зменшення рецидиву злочинів, вчинених у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.
Водночас учасники делегації ознайомилися з діяльністю прокуратури штату в окрузі Дейд, зокрема зі спеціалізацією прокурорів за видами злочинів та їх роллю у судах спеціалізованої юрисдикції.
Зважаючи на процес упровадження положень нового КПК України, надзвичайно корисним для представників української сторони було вивчення практики укладення угод у кримінальному провадженні, процес відбору присяжних, розгляд справи за їх участю. Як розповіла суддя ВССУ Наталія Марчук, у США всі справи, які доходять до судового засідання, тобто без укладення угоди, розглядаються присяжними, і тільки після того, як вони приймуть рішення про винуватість особи, суддя у термін до 70 днів визначається з призначенням покаранням. При цьому служба пробації, яка є незалежним, неупередженим органом, готує для судді ґрунтовний звіт, рекомендації, визначає доцільність призначення того чи іншого покарання щодо особи, визнаної присяжними винною.